Jak spać, żeby się wyspać

Jak lepiej spac - monikaannafit

Dobrze przespana noc to podstawa zdrowia i utrzymania smukłej sylwetki. Twoje ciało regeneruje się podczas snu. Jeżeli jesteś osobą, która ma problemy ze snem i wstawaniem, oto moje wskazówki jak spać, żeby się wyspać.

Regularność to podstawa

Idź spać o mniej więcej tej samej porze każdego dnia. W ten sposób nauczysz swój organizm kiedy jest czas na wyciszenie i z czasem będzie ci o wiele łatwiej zasnąć. Pomocne może być utworzenie rytuału przed snem, który przygotuje twoje ciało do zrelaksowania się i umożliwi swobodne zaśnięcie. Weź gorącą kąpiel, przeczytaj książkę lub zapal świece i posłuchaj spokojnej muzyki. Rano obudzisz się dobrze wypoczęta.

Unikaj niebieskiego światła

Niebieskie światło ogranicza produkcję melatoniny – głównego hormonu, który pomaga nam dobrze spać. A co to jest niebieskie światło? Światło pochodzące z ekranu komputera, telewizora, telefonu czy tabletu. Tak, moja wskazówka to nie używać tych gadżetów na kilka godzin przed snem. Na początku to może być trudne, ale wiem, że twoje ciało ci za to podziękuje.

Utwórz relaksujące warunki w sypialni

W łóżku spędzamy około 8 godzin w ciągu doby. Dlatego uważam, że warto, aby było ono wygodne. Zainwestuj w najlepsze łóżko, na jakie możesz sobie pozwolić. Upewnij się, że sypialnia jest relaksującym miejscem do odpoczynku. Przyjazne, cieple kolory ścian i oświetlenia pozwolą Ci odpocząć i szybko się zrelaksować, a ciemne zasłony pomogą ci przespać całą noc.

Zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz przed snem

Staraj się nie objadać przed snem, ale też nie idź spać całkiem głodna. Najlepiej zjedz zdrową kolację około 1-2 godzin przed pójściem spać. Unikaj alkoholu przed snem. Chociaż alkohol może pomóc Ci szybciej zasnąć, to wpływa on znacząco na jakość snu, przez co rano obudzisz się zmęczona.

Zmniejsz konsumpcję kofeiny

Jeśli spożywasz dużo kawy czy herbaty w ciągu dnia i źle śpisz, możliwe, że nadszedł czas na zmniejszenie ich ilości. Kawa, herbata, cola, czy nawet zielona herbata zawierają kofeinę. Choć kofeina w małych dawkach może być dobra dla organizmu, nadmierne ilości z pewnością obniżają jakość snu. Większość specjalistów twierdzi, że nie należy pić niczego z kofeiną po 14:00. Jeśli musisz wypić kawę, po prostu pij ją rano.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia dają wiele korzyści twojemu zdrowiu. Jedną z najważniejszych jest podwyższona jakość snu. Staraj się nie ćwiczyć zbyt późno lub wykonywać ciężkich ćwiczeń, lub ćwiczeń wytrzymałościowych zaraz przed snem. Najlepsze przed snem będą joga lub delikatne rozciąganie, co pozwoli ciału na odprężenie, rozluźnienie, uspokojenie nerwów i odstresowanie.


Pamiętaj, że odpoczynek jest bardzo ważny. Nie tylko pomaga zregenerować organizm, ale również poprawia wszystkie jego funkcje, włącznie z dobrym samopoczuciem. Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się dla ciebie użyteczne i zachęcam do podzielenia się nimi z bliskimi.

Pobierz za darmo 12 metod, aby pozbyć się cellulitu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: