Jak pozbyć się słodkich zachcianek

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego masz taki słodki ząb? Albo, dlaczego nadchodzi pewien czas w ciągu dnia, kiedy wydaje Ci się, że nie masz nad sobą kontroli, więc zjadasz całą paczkę czekoladek?


Możliwe, że jesteś uzależniona od cukru.


Od czasu kiedy zaczęłam się zdrowo odżywiać, sprawdzam etykiety na produktach w sklepach. Trudno w to uwierzyć, ale w większości przetworzonych produktów, nawet w tych, które oznaczone są „zdrowymi”, znajdują się duże ilości cukru. Niektórzy ludzie myślą, że w ogóle nie jedzą przetworzonego cukru, podczas gdy w rzeczywistości mogą spożywać duże ilości, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Dlatego chciałam napisać o cukrze na blogu i zwrócić uwagę na to, gdzie może się pojawić w żywności i jak możesz go uniknąć. Chodzi mi o cukier biały albo brązowy, albo jego substytuty, nie cukier znaleziony naturalnie w owocach czy warzywach.

Oto lista popularnych „zdrowych” produktów, które mogą zawierać przetworzony cukier:

 • chleby
 • soki owocowe
 • produkty zbożowe takie jak musli
 • jogurty o niskiej zawartości tłuszczu
 • napoje mleczne
 • ketchup
 • sosy do sałatek
 • sosy do makaronów
 • przyprawy (np. do kurczaka)
 • sosy grillowe
 • sosy i marynaty do mięs.

Cukier można znaleźć w wielu produktach codziennego użytku, przez co możesz sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, jak wiele cukru zjadasz codziennie.

Problem ze spożywaniem tak dużej ilości cukru to nie tylko zwiększenie masy ciała. Nadmierna konsumpcja może doprowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca, schorzenia serca i inne.

Jeżeli często spożywasz powyższe produkty lub inne produkty z dużą zawartością cukru, spróbuj:

1. Poszukaj zdrowszych alternatyw.

Tylko dlatego, że usuwasz przetworzony cukier z diety, nie oznacza, że musisz zrezygnować ze smacznych potraw. Na moim blogu znajdziesz mnóstwo przepisów, które zaspokoją każdą zachciankę, bez potrzeby zjadania przetworzonego cukru. Dobrym przykładem są rodzynki lub daktyle.

2. Poznaj różne nazwy cukru

Przetworzony cukier, który znajduje się w naszej żywności, nie zawsze będzie oznaczony jako „cukier”. Na przykład w przetworzonej żywności znajdującej się w supermarketach można również znaleźć syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, aspartam (sztuczny słodzik), sacharynę, syrop z agawy, sok z trzciny cukrowej, dekstrozę, glukozę czy maltodekstrynę. To tylko kilka z wielu nazw cukru i produktów słodzących, których staraj się unikać. Miód i syrop klonowy to dwa produkty, których osobiście używam.

3. Jedz zdrowo

Postaraj się jeść zdrowo przez kilka tygodni, zastępując wszystkie niezdrowe, słodkie dania, ich alternatywami. Jedz dużo warzyw i postaraj się jeść jak najbardziej zbilansowane posiłki. W ten sposób ustabilizujesz swój poziom cukru we krwi i zmniejszą się twoje zachcianki na słodkości.

4. Naucz się czytać informacje na opakowaniach

To ważne, aby wiedzieć, gdzie znajduje się cukier. Zacznij od czytania etykiet na opakowaniach produktów, które kupujesz. Warto poświęcić na to trochę czasu, ponieważ zaoszczędzi ci to niepotrzebnych wizyt u lekarza.

5. Nie daj się zwieść „beztłuszczowej” lub „zdrowej” żywności

Tylko dlatego, że na etykiecie znajduje się słowo „beztłuszczowy” lub „zdrowy”, nie oznacza to, że ten produkt jest dla Ciebie zdrowe. W rzeczywistości „beztłuszczowy” może być jednym z najgorszych winowajców zachcianek na słodkości i przez to przybierania na wadze. To dlatego, że kiedy usunięty jest tłuszcz z pokarmu, producenci zazwyczaj dodają cukier, aby ich produkt lepiej smakował.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne i będziesz w stanie zmniejszyć ilość dziennie spożywanego cukru, przez co z pewnością poczujesz się lepiej.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: