Dieta niskotłuszczowa czy dieta niskowęglowodanowa, która jest lepsza dla utraty wagi

Avocado salad monikaannafit.com

Nie ma dowodów na to, która dieta, niskotłuszczowa czy niskowęglowodanowa, jest lepsza, jeśli chodzi o utratę wagi. Dla utraty wagi ważne jest utworzenie deficytu kalorii dopasowanego do Ciebie osobiście. 

Tłuszcz jest bogaty w kalorie, ale potrzebujemy tłuszczu w naszej diecie, aby dodać nam energii, dla odpowiedniej pracy mózgu i układu nerwowego, transportu witamin i aby dostarczać nam kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, których nie jesteśmy w stanie wyprodukować samodzielnie. Organizm potrzebuje tłuszczu, aby mógł wyprodukować hormony i błony komórkowe oraz aby przeprowadzić wiele innych podstawowych funkcji. 

Jeśli nie ma wystarczającej ilości tłuszczu w naszej diecie, nie wchłaniamy odpowiednio witamin A, D, E i K – co może prowadzić do niedoborów tych witamin.

🥑 Prawda o tłuszczu – tłuszcze trans (występujące w przetworzonej żywności) to rodzaj tłuszczu, który okazuje się bardzo szkodliwy dla zdrowia i jest powiązany z wieloma chorobami, na przykład serca.

Za to węglowodany są głównym i preferowanym źródłem energii dla naszego organizmu. Obejmują takie produkty jak owoce i warzywa, a także pieczywo, makaron, słodycze itp.

Po wchłonięciu węglowodanów i rozbiciu ich na mniejsze części, cukry proste trafiają do wątroby, aby wypełnić zapasy energii. Następnie dostają się do krwiobiegu i innych komórek ciała. Insulina jest następnie uwalniana w reakcji na cukier. Większa ilość uwolnionej insuliny może być korzystna w określonych porach (np. po intensywnym treningu), a niekorzystna w innych (np. przed snem).

🍎 Spożywanie cukrów prostych (na przykład słodyczy) jest jednym z największych powodów do przyrostu wagi. Ale to ich ilość i rodzaj mogą być problemem.  Prawda o węglowodanach – Dopóki nie przesadzasz i próbujesz spożywać zdrowsze rodzajów węglowodanów przez większość czasu, nie ma nic złego w węglowodanach.

Dieta niskotłuszczowa czy dieta niskowęglowodanowa, która jest lepsza dla utraty wagi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: